Dijital Strateji Taktikleri

Kapsamlı bir Dijital Strateji Nasıl İnşa Edilir

Önceki yazılarımızda dijital pazarlamayı ve dijital pazarlama kampanyalarını inceledik. Artık dijital strateji ve dijital pazarlama kampanyalarının temelleri ile uğraştığımıza göre, stratejinizi nasıl oluşturacağınıza bakalım.

 Alıcı Personelinizi Oluşturun

 Alıcı Personelinizi OluşturunHerhangi bir pazarlama stratejisi için – çevrimdışı veya çevrimiçi – pazarlama için kime gittiğinizi bilmeniz gerekir. En iyi dijital pazarlama stratejileri, detaylı alıcı kişilere göre oluşturulur ve ilk adımınız bunları oluşturmaktır.

Alıcı kişiler ideal müşterilerinizi temsil eder ve işinizin hedef kitlesini araştırmak ve röportaj yapmak suretiyle oluşturulabilir. Kitleniz hakkında varsayımlar yapmak, pazarlama stratejinizin yanlış yöne gitmesine neden olabileceğinden, bu bilgilerin mümkün olan her durumda gerçek verilere dayandırılması gerektiğini unutmayın.

Ancak dijital pazarlama stratejinizi bilgilendirmek amacıyla kendi alıcı personeliniz için ne tür bir bilgi toplamanız gerekir? Bu, işletmenize bağlıdır ve ürününüzün yüksek maliyet mi yoksa düşük maliyetli mi olduğuna bağlı olarak değişiklik gösterebilir. İşte bazı başlangıç ​​noktaları, ancak işinize bağlı olarak bunları ince ayar yapmak isteyebilirsiniz.

Kantitatif (veya Demografik) Bilgi

Yer. Web sitesi trafiğinizin hangi konumdan geldiğini kolayca belirlemek için Google Analytics gibi web analizi araçlarını kullanabilirsiniz.

Yaş. İşletmenize bağlı olarak, bu alakalı olabilir veya olmayabilir. Mevcut verilerinizi ve müşteri veritabanınızdaki eğilimleri tanımlayarak bu verileri toplamak en iyisidir.

Gelir. Kişisel araştırma mülakatlarında kişisel gelir gibi hassas bilgileri toplamak en iyisi, çünkü insanlar çevrimiçi formları aracılığıyla paylaşmak için isteksiz olabilir.

İş ismi. Bu, mevcut müşteri tabanınızdan kaba bir fikir edinebileceğiniz bir şeydir ve B2B şirketleri için en uygun olanıdır.

Nitel (ya da Psikografik) Bilgi

– Hedefler. Ürününüzün veya hizmetinizin sunulması için oluşturulmuş ihtiyaca bağlı olarak, kişinizin hangi hedeflere ulaşmak istediğine ilişkin iyi bir fikre sahip olabilirsiniz. Ancak, varsayımlarınızı müşterilerin yanı sıra şirket içi satış ve müşteri hizmetleri temsilcileriyle konuşarak elde etmek en iyisidir.

Zorluklar. Tekrar, kitlenizin karşılaştığı ortak sorunlar hakkında fikir edinmek için müşterilerle, satış ve müşteri hizmetleri temsilcileriyle konuşun.

Hobiler ve ilgi alanları. Müşterilerinize ve hedef kitlenizle uyumlu insanlara hitap edin. Örneğin, bir moda markanız varsa, kitlenizin büyük bölümlerinin de fitness ve esenlikle ilgilenip ilgilenmediğini bilmek yararlı olacaktır. Bu, gelecekteki içerik oluşturma ve ortak çalışmalarınızı bilgilendirmenize yardımcı olabilir.

Öncelikler. İşletmenizle ilgili olarak kendileri için en önemli olanı bulmak amacıyla hedef kitlenizle uyumlu müşterilerle konuşun. Örneğin, bir B2B yazılım şirketiyseniz, kitlenizin rekabetçi bir fiyat noktası üzerinden müşteri desteğine değer verdiğini bilmek çok değerli bilgilerdir.

2) Hedeflerinizi ve Araçlarınızı Tanımlayın

Hedeflerinizi ve Araçlarınızı TanımlayınPazarlama hedefleriniz daima işin temel hedeflerine bağlı kalmalıdır. Örneğin, işletmenizin hedefi, çevrimiçi geliri% 20 artırmaksa, pazarlamacı olarak hedefiniz, web sitesi üzerinden geçen yıl elde ettiğiniz başarıdan katkıda bulunmak için geçen yıldan daha fazla potansiyel müşteri elde etmek olabilir.

Kapsayıcı hedefiniz ne olursa olsun, onu nasıl ölçeceğinizi ve daha da önemlisi bunu ölçebilmeniz gerekir (örneğin, bunu yapmak için doğru dijital pazarlama araçlarına sahip olmalısınız). Dijital stratejinizin etkinliğini her bir işletme için farklı ve hedeflerinize bağlı olarak nasıl ölçeceğiniz hayati bir öneme sahiptir.

3) Kanallarınızı ve Varlıklarınızı Değerlendirin

Mevcut dijital pazarlama kanallarınızı veya varlığınızı stratejinize dahil etmeyi düşünürken, daha büyük resmi göz ardı etmekten kaçınmak gereklidir. Sahip olunan, kazanılan ve ödenen medya çerçevesi, halihazırda kullanmakta olduğunuz dijital araçların, varlıkların veya kanalların kategorilere ayrılmasına yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*