Dijital Pazarlama

Günümüzde dünya ihtiyacının çok daha fazlasına tekabül edecek düzeyde bir üretimin olduğunu çoğu yerde okumuşsunuzdur. Fakat buna rağmen açlıkla mücadele eden ülkeler olduğunu da. Peki, bu kadar fazla üretim var iken, şirketler nasıl kazanç sağlayabiliyor? Dijital pazarlama bu kazancın neresinde duruyor?

Bir şirketin ürettiği mal ya da hizmetin kalitesi, tek başına onu satması için yeterli değildir. Üretimin bu kadar fazla olması üretimden daha az miktarda ihtiyacı olan alıcıyı kendi ürününü almaya ikna etme zorunluluğu getirmekte. Yani başka bir deyişle rekabet.

Pazarlama Nedir

Pazarlama NedirRekabet koşulları serbest piyasa ekonomilerinde çok daha zordur. Kalite/fiyat karşılaştırmaları, güvenilirlik/bilinilirlik oranları, tekelleşme ve daha birçok kıstas bu rekabetteki yerinizi belirler. İşte tam da burada devreye pazarlama girer.

Firmanın belirli çalışmalarını maddi kazanca dönüştürmesi için yürüttüğü sürece pazarlama denir. Her pazarlama başarılı olacak diye bir şey yoktur. İyi bir pazarlama bir stratejiye sahip olmalıdır. Pazarlama stratejisi de diyebileceğimiz bu yol haritası, şirketler için hayati önem taşımaktadır.

Dijital Pazarlama Nedir

İnsanların alışveriş alışkanlıkları ve ihtiyaçları, toplumsal değişim/dönüşümler ve teknolojik gelişmelerle birlikte farklılaşmaya başlamıştır. Pazarlama stratejileri bu farklılaşmaları yakalayabildiği ölçüde başarıya ulaşabilir. Dijital platformların önemli sosyal alanlar haline döndüğü çağda, pazarlama da bu dijital platformlara taşınmış durumda. Dijital platformlar üzerinden yapılan ve farklı yöntemleri bulunan bu pazarlama tekniklerine dijital pazarlama denmektedir.

Dijital Pazarlama Teknikleri

Dijital Pazarlama TeknikleriTanımda da bahsettiğimiz gibi dijital platformlar en birincil araçlardır. Bu araçları sınıflandırırsak karşımıza şöyle bir tablo çıkar;

Sosyal medya siteleri: Facebook, Twitter, Google+ vs.

İçerik pazarlama platformları: Web siteler ve bloglar

Mobil pazarlama uygulamaları: Mobil uygulama aracılığıyla tanıtım yapma ve diğer platformların mobil uygulamaları

Bu dijital platformlarda rekabet oldukça fazladır. Ürün/hizmetinizi en üst seviyede sunmalı, bulunduğunuz platformlara uygun reklam içerikleri hazırlanmalı, kampanyalar ve fırsatlar yaratılmalıdır. Dijital pazarlama ve medya ilişkileri bu noktada çok önemlidir.

Dijital Pazarlama Ajansları

Bildiğiniz üzere belirli bir gelişmeyi göstermiş kurusal firmalar, departmanlar şeklinde çalışır ve bu kategorizasyon sayesinde profesyonel bir hizmet sunar. Şirketlerin satış-pazarlama departmanları kimi durumlarda tek başlarına bir kampanyayı oluşturamaz ve/veya yönetemez. Bu durumlarda çok büyük holdingler bile dışarıdan hizmet satın alırlar. Dijital pazarlama stratejileri konusunda uzmanlaşmış ajanslar, bir kampanya sürecinin bütününün, dijital platformlar üzerinden ne şekilde yürütülmesi gerektiğini bilirler. Bu nedenle son zamanlarda dijital pazarlama ajanslarına olan rağbet giderek artmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*