Dijital Pazarlama Ve Medya

Dijital pazarlamanın en önemli ayaklarında biri de medyadır. Medyayla kurulan ilişkinin boyutu ve niteliği şirketin pazarlama gücünü fazlasıyla etkiler. İlişkilerin niteliğine göre medya bir şirket için üçe ayrılır:

Sahip Olunan Medyalar

Bu, markanızın veya şirketinizin sahip olduğu dijital varlıkları ifade eder. Web siteniz, sosyal medyanız, blog içeriğiniz veya görseliniz, sahip olunan kanallar, işletmenizin tam kontrol sahibi olduğu şeylerdir. Bu, sahip olduğunuz ve sitenizde barındırılmayan, örneğin yayınladığınız bir blog gibi bazı site dışı içerikler olabilir.

Kazanılan Medya

Dijital Pazarlama Ve MedyaOldukça basit bir şekilde, kazanılmış medyada, ağızdan geçen kelimelerle kazandığınız pozlara işaret eder. Bu, başka web sitelerinde dağıtmış olduğunuz içerik, PR yaptığınız çalışma veya teslim ettiğiniz müşteri deneyimi olsun, kazanılan medya sonuç olarak aldığınız tanınmadır. Örneğin, basın, olumlu yorumlar ve içeriğinizi sosyal medyadaki diğer kişilerle paylaşarak medya kazanabilirsiniz.

Ücretli Medya

Ücretli medyanın, adından da anlaşılacağı gibi biraz kendini açıklayıcıdır ve alıcı personelinizin dikkatini çekmek için para harcadığınız herhangi bir araç veya kanala atıfta bulunur. Buna, Google AdWords, ücretli sosyal-medya gönderileri, yerel reklamlar (diğer web sitelerindeki sponsorlu gönderiler gibi) ve görünürlüğü karşılığında doğrudan ödediğiniz diğer araçlar dâhildir.

Sahip olduğunuzu toplayın ve her bir aracı veya varlığını bir e-tabloda sınıflandırın. Böylece, sahip olduğunuz, kazanılan ve ödenen reklamlarınız hakkında net bir resminiz olur.

Medya Kullanımı Nasıl Olmalıdır

Dijital pazarlama stratejileri hedefinize ulaşmanıza yardımcı olmak için birlikte çalışan üç kanalın unsurlarını içerebilir. Örneğin, web sitenizde potansiyel müşteri oluşturmanıza yardımcı olacak bir açılış sayfasındaki bir içerik parçanız olabilir. İçeriğin oluşturduğu potansiyel müşteri sayısını artırmak için bunu paylaşılabilir kılmak adına gerçek bir çaba göstermiş olabilirsiniz. Bu, diğerlerinin kişisel sosyalmedya profilleri aracılığıyla dağıtarak, açılış sayfasındaki trafiği artırıyor olabilir. Bu, kazanılan medya bileşenidir. Dijital strateji taktikleri açısından önemli bir bölümü kapsar. İçeriğin başarısını desteklemek için, içeriğinizi Facebook sayfanızda yayınlamış olabilirsiniz ve hedef kitlenizde daha fazla kişinin görmesine izin vermiş olabilirsiniz.

Hedefinize ulaşmanıza yardımcı olmak için üçünün birlikte nasıl çalışabileceğini gösterir. Elbette, her üçünü kullanmak zorunlu değildir. Sahip olduğunuz ve kazanılan medyanız başarılı olursa, para yatırmanız gerekmeyebilir. Hedefinize ulaşmak için en iyi çözümü değerlendirmek ve ardından işiniz için en iyi çalışan kanalları dijital pazarlama stratejinize eklemek en önemli aşamadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*